Leczenie zębów mlecznych. Co każdy rodzić wiedzieć powinien

Kształtowanie prawidłowych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej jest w przypadku dzieci (i nie tylko) niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób można zapobiec rozwojowi próchnicy. W ramach profilaktyki powinno się również systematycznie uczęszczać z dzieckiem na wizyty kontrolne. A co zrobić kiedy zęby mleczne zaatakuje próchnica? Na pewno nie wolno tego lekceważyć. Wbrew powszechnej opinii, leczy się zęby mleczne na różne sposoby, które są uzależnione od stopnia rozwoju choroby i chęci współpracy małego pacjenta ze stomatologiem.

 

Plomby w mlecznych zębach (Wypełnienia w mlecznych zębach)

 

Niestety niektórych rodziców wciąż dziwi fakt, że zęby mleczne się leczy i to w bardzo podobny sposób do zębów stałych. Konieczność podejmowania leczenia tak zwanych mleczaków wynika choćby z faktu, że zarażają one zęby stałe i mogą powodować poważne stany zapalne. Poza tym, zęby mleczne powinny dziecku służyć nawet do 12 roku życia. W związku z czym stosowanie wypełnień w zębach mlecznych jest standardową procedurą. Dentysta dziecięcy w przypadku pojawienia się próchnicy oczyszcza z niej zęba i stosuje wypełnienia (z różnych materiałów, a nawet w różnym kolorze by przekonać do współpracy małego pacjenta). Oczywiście nie wszystkie dzieci są chętne do współpracy ze stomatologiem. Niemniej jednak dobry i doświadczony dentysta dziecięcy potrafi poradzić sobie nawet z najbardziej opornymi pacjentami. Warto więc takiego poszukać.

 

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

 

Jak już zostało wspomniane mleczaki leczy się podobnie jak zęby stały. Dlatego w razie potrzeby stosuje się w ich przypadku leczenie kanałowe. Jest ono konieczne kiedy próchnica wywoła stan zapalny miazgi. W przypadku zębów mlecznych kanały pozostają niewypełnione lub wypełnia się materiałem resorbującym się razem z korzeniem.

 

Z leczenia kanałowego rezygnuje się kiedy ząb zaraz wypadnie (ma mocno zresorbowane korzenie) lub był już wcześniej leczony ale nie poprawiło to jego stanu. Owe przypadki kwalifikują zęba do usunięcia.

 

Lapisowanie zębów z próchnicą

 

Lapisowanie mleczaków polega na impregnacji zniszczonych przez próchnicę fragmentów zęba azotem srebra, niszczącym bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Skutkiem ubocznym lapisowania jest czarna barwa impregnowanych zębów, ale można je oczyścić. Zbieg Stosuje się 3 razy w odstępach tygodniowych i powtarza co 3-6 miesięcy.

 

Fluor na zęby

 

Zęby mleczne mogą być również lakierowane. Fluoryzację stosuję się u dzieci zarówno w profilaktyce stomatologicznej, jak również jako formę leczenia w przypadku zębów powierzchniowo zaatakowanych próchnicą. Zęby maluje się wówczas lakierem o wysokiej zawartości fluoru, który je zabezpiecza oraz wzmacnia.

 

Szkliwo na zęby czyli walka z białymi plamami na zębach

 

Na wczesnym etapie próchnicy można również zastosować „szkliwo w płynie”, który po zaaplikowaniu na zęba dostarcza mu jonów wapnia i fosforanowych. Jony te wnikają w białe plamki powstające na skutek działania bakterii likwidując je.

Share: