Do czego prowadzi nocne zgrzytanie zebami ,czyli : BRUKSIZM ?

Zaczyna sie niewinnie ,od postrzepionych, ostrych brzegow zebow:

a moze doprowadzic do takiego i gorszego stanu :

Bruksizm to w obecnych czasach problem powazniejszy niz próchnica ,ktory najsilniej daje o sobie znac w nocy.Zmaga sie z nim wiele osob ,niestety nie zawsze swiadomie.

Choroba ta staje się problemem społecznym. Skarży się na nią coraz więcej pacjentów. Specjaliści podejrzewają, że dotyka już ponad połowę populacji! Część osób nie wie nawet, że cierpi na bruksizm albo go po prostu bagatelizuje. Niestety wciąż niewiele chorych zdaje sobie sprawę, że zwykłe zgrzytanie zębów może mieć poważniejsze konsekwencje niż ścieranie szkliwa. Szkoda, bo nieleczone jest przyczyną silnych bóli głowy i twarzy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Często lekarze nie mogą znaleźć konkretnego winowajcy wszystkich dolegliwości, a okazuje się, że czasem wystarczy wizyta u dobrego ortodonty i neurologa.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny ?

 

1.Stres – pierwsza przyczyna bruksizmu

Na bruksizm leczy się wielu ludzi sukcesu, którzy na pierwszy rzut oka nie mają problemów. Zgrzytają, bo kumulujące się w nich emocje nie znajdują ujścia, a organizm rozładowuje je w trakcie snu poprzez zgrzytanie. Nawyk ten to częsta choroba menadżerów, ale także osób nadmiernie obciążonych domowymi obowiązkami. Trzecią grupę stanowią dzieci i młodzież, zestresowane szkołą, konfliktami w grupie, problemami rodzinnymi. Większość choruje nieświadomie.

2.Brakuje ci magnezu, zgrzytasz

Na rozwój nawykowego zgrzytania zębami wpływają niedobory w gospodarce mineralnej. Najczęściej bruksizm ma związek z niedoborami magnezu. Regularne uzupełnianie minerałów poprawia sytuację.

3.Uwaga na pasożyty

U dzieci bruksizm jest częstym objawem owsicy oraz zakażenia lambliami. Jednak pasożyty atakują nie tylko dzieci (organizmy te nie kierują się wiekiem nosiciela) i równie dobrze mogą dostać się do organizmu osoby dorosłej. Regularne odrobaczanie np. raz w roku to standardowa profilaktyka nie tylko bruksizmu, ale generalnie ważny element dbania o zdrowie.

4.Bruksizm a wada zgryzu

Gdy z powodu wady zgryzu, zęby kontaktują się ze sobą w sposób nieprawidłowy, zaczynają się ścierać. Rozwija się erozja szkliwa, a mniej chronione zęby są podatne na nadwrażliwość i próchnicę. Tak więc aparat leczy bruksizm i pomaga pozbyć się towarzyszących mu dolegliwości bólowych. Winne mogą być również źle  dopasowane plomby lub uzupełnienia protetyczne. Wystarczy wtedy wymiana wypełnień czy koron i problem przestaje istnieć.

 5.Zgrzytanie a nietolerancje pokarmowe

Coraz więcej bruksistów zgrzyta z powodu nietolerancji pokarmowych. Wiemy, że nadwrażliwość na określone produkty spożywcze wywołuje szereg objawów obciążających organizm (m.in. bóle brzucha, głowy, problemy skórne, biegunki, zaparcia, otyłość). Organizm jest zakwaszony i przez to zestresowany. Objawem towarzyszącym takiemu stresowi jest nawykowe zgrzytanie zębami. Dlatego warto tez z pacjentem przeanalizowac jego diete.

Objawy :

Charakterystyczne objawy tego schorzenia to przede wszystkim trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania czy np. gryzienia jabłka.  Inne, mniej oczywiste to kwadratowy kształt twarzy,ktory stopniowo przybiera z powodu rozbudowanych mięśni żwaczy.

Nocne zgrzytanie zębami prowadzi do nawracających bólów głowy. Dają się one odczuć szczególnie rano, tuż po przebudzeniu (w końcu przez całą noc zęby ciężko pracują!). Ból pojawia się także w szyi, karku, plecach. Osoby cierpiące na bruksizm często latami nie mogą znaleźć przyczyn tych objawów. Jednak kontrola stanu jamy ustnej i uzębienia pozwala stwierdzić ukruszenia i wyraźne starcie zębów, często także nawet żółte plamki na powierzchniach żujących trzonowców, świadczące o uszkodzeniu szkliwa przez zgrzytanie. Innym objawem zgrzytania zębami jest nadwrażliwość zębów. Ból pojawia się m.in. przy przyjmowaniu zimnych i ciepłych pokarmów, ponieważ starte szkliwo nie chroni unerwionych tkanek zęba przed bodźcami.

Jak leczyć bruksizm?

Jesli bruksizm związany jest z wadami zgryzu, rozwiązaniem może być aparat ortodontyczny. U 80 proc. zgłaszających się do stomatologa zgrzytających, przyczyny tej przypadłości ustalić się w tak prosty sposób nie da. Im najczęściej zalecamy zakładanie przed snem tzw. szyny relaksacyjnej z silikonu lub akrylu.

Nie zawsze pomoze jeden specjalista ,istotna jest wspolpraca z neurologiem ,psychologiem, fizjoterapeuta ,nalezy na pacjenta spojrzec calosciowo i wziac pod uwage wszystkie schorzenia na jakie cierpi.

 

Najtrudniej jest wtedy, gdy bruksizm wymaga zmiany trybu życia. Na zdrowszy .Pacjenci chcieliby „magicznej tabletki „,a tu rekomenduje sie ograniczenie kawy, diete odkwaszajaca ,spacery ,medytacje. Warto spac przy otwartym oknie, kłaść się przed północą bez towarzystwa laptopów czy komórek. Bo nasz stan zdrowia zależy w dużej mierze od tego, jak żyjemy.

Share: